Kreatywne pisanie a życie pisarza
- Wysłane przez Maria Józefacka
- Data 16 czerwca 2024
- Komentarze 1 komentarz
Dociekaliśmy już, jak odkryć w sobie pisarski gen. Stańmy teraz pod drugiej stronie lustra. Zapytałam siebie samą i tych, którzy również wkroczyli na twórczą ścieżkę, co pisanie zmieniło w ich życiu. Egzotycznie brzmiące słowa jak Igitabo czy Aranduka w podpisach wypowiedzi to nazwy grup pisarskich, działających pod szyldem Bloku Pisarskiego. Efekt? Najchętniej zacytowałabym wszystkie odpowiedzi.
Co zmienia w życiu kreatywne pisanie – postrzeganie siebie
Znaczenie terapeutyczne
Pewność siebie i wiara we własne siły
To wspólny mianownik większości wywiadów. Odkrycie w sobie talentu bez wątpienia podbudowuje poczucie własnej wartości.
Dostrzegłam swoje zasoby i jestem z nich dumna.
Elżbieta Ciesielska, autorka powieści Siedem spotkań.
Dało mi wiarę, że mogę; że jeśli zechcę, to potrafię.
Cezary, grupa Igitabo
Cierpliwość i wytrwałość
O znaczeniu determinacji w pisaniu już było. Okazuje się, że słusznie, bo ta kwestia powraca w wielu wypowiedziach, zwłaszcza początkujących autorów. Czasem odkrycie, że potrafimy wbrew trudnościom dążyć do celu, zaskakuje nas samych.
Odkryłam w sobie ogromne pokłady wytrwałości, o które nigdy wcześniej bym siebie nie podejrzewała.
Ola Tarnowska, autorka powieści Wniebogłos.
Co zmienia w życiu kreatywne pisanie – postrzeganie świata
Oswajanie świata
Kreatywne pisanie to także zgłębianie ludzi, dotykanie obszarów, które, choć fascynują, dotychczas nas nie dotyczyły. Pisarz nie tylko opisuje, ale także chłonie świat.
Pomaga mi to lepiej zrozumieć świat i go jakoś oswoić, uczynić bardziej przyjaznym i przystępnym(…).
Monika Radlak, wróżka, pisarka, blogerka, miłośniczka zwierząt, grupa Vivlio
Umiejętność obserwacji
Dostrzeganie historii, które podsuwa życie, szybko staje się dla pisarza naturalne jak oddychanie. Nie poprzestajemy na tym, lecz tropimy przyczyny, motywy i intencje. Uczymy się także patrzeć na otaczający nas świat z dystansu, szukać nieoczywistych perspektyw. Wspaniale podsumowuje to anonimowy głos jednego z uczestników ankiety:
Każdy szczegół, zdarzenie, spotkanie może stanowić brakujący element opowieści lub jej początek.
Uwrażliwienie na inne obszary sztuki
Docenienie wysiłku twórcy
Włożywszy pracę w naukę warsztatu pisarskiego łagodniejszym okiem zerkamy na tych, którzy podążają za artystycznymi marzeniami. Chylimy głowę przed ich trudem i zapałem, wiedząc, że olśniewające efekty nie przychodzą od razu.
Co zmienia w życiu kreatywne pisanie – sprawy zawodowe
Jedni z nas od dzieciństwa marzą o zawodzie pisarza, inni realizują się w innej profesji, a pisanie traktują jako hobby. Czy i jak kreatywne pisanie wpływa na życie zawodowe?
Łatwość w operowaniu słowem
Wybór drogi zawodowej
Dotyczy to zwłaszcza szczęśliwców, którzy „od zawsze” w pisarstwie upatrywali swoją przyszłość. Prawdopodobnie, gdy wyfruną na szeroki świat, będą już doświadczonymi twórcami.
Kiedy już w dzieciństwie odkrywasz, że pisanie jest twoim życiowym powołaniem, to robisz wszystko, żeby w zawodowej przyszłości móc zajmować się tylko nim. To oczywiście nie jest proste, może nawet na granicy niemożliwego, co nie zmienia faktu, że determinowało wiele moich życiowych wyborów. Potwierdza to fakt, że obecnie studiuję na kierunku twórcze pisanie.
Ewa Głowacka, 21 lat, grupa Aranduka
Nowa jakość
Wśród pisarzy nie brak także redaktorów i tłumaczy. Rolę, jaką nauka kreatywnego pisania odgrywa w ich profesjonalnym życiu, doskonale obrazują słowa:
Teraz, gdy sama piszę, o wiele więcej widzę w tłumaczonych powieściach. Wyraźniej widzę ich konstrukcję, rusztowanie, szkielet fabularny, sens poszczególnych scen i postaci, ich rolę w całości.
Ewa Spirydowicz, tłumaczka literatury, Warszawa, grupa Aranduka
Od pasji do własnej firmy
Niektórych twórców, jak Basię Sęk i Ninę Bylicką-Karczewską wiara we własne siły, determinacja i pisarska przyjaźń zaprowadziły w zupełnie nowe rejony. Nie tylko piszą, ale prowadzą także szkołę kreatywnego pisania Blok Pisarski.
Bywa i tak…
Dwa razy pochłonęło mnie za bardzo i zaniedbałem obowiązki. Skończyło się bez konsekwencji.
Cezary, Igitabo
A gdyby tak rzucić to wszystko…
Wśród wypowiedzi adeptów pióra przebrzmiewa tęskne marzenie – móc poświęcić się tylko pisaniu. Wielu, odkrywszy w sobie pokłady determinacji, dąży do tego celu. Ze mną było tak:
Wraz z pierwszym napisanym tekstem przyszła pewność, że właśnie z pisaniem zwiążę swoje życie zawodowe. Powieść, copywriting, a może kiedyś uczenie pisania. Po latach poszukiwania znalazłam swoją ścieżkę.
Co zmienia w życiu kreatywne pisanie – rodzina
Wierni kibice
Kompromisy
Nie ma się co czarować. Jeśli zaangażujemy się w kreatywne pisanie całym sercem, trudno uniknąć kolizji z innymi sferami życia. Wejście na pisarską drogę wymaga często przemodelowania rodzinnych procesów. U mnie nie poszło łatwo:
Moja pasja przetoczyła się po rodzinie jak tajfun. Musieliśmy na nowo zdefiniować rodzinne procesy, bo mama i żona potrzebowała godzin samotności, by pisać i uczyć się pisania. Wymagało to wielu kompromisów i wzajemnego zrozumienia.
Co zmienia w życiu kreatywne pisanie – znajomi i przyjaciele
Otwarcie na ludzi
Pisanie, czasem zupełnie niespodziewanie, toruje nam drogę do innych ludzi.
Wyszłam ze swojej skorupy i od czasu uczestnictwa w Bloku stan znajomych, który wynosił mniej więcej 10 osób, zwiększył się o młode powieściopisarki z kursu i warsztatów, czym się chlubię.
Wiki marzycielka (z nadzieją na spełnienie od pół wieku)
Pisanie pomogło i nadal pomaga otwierać mi się na ludzi. To nie tak, że nagle stałam się otwarta i towarzyska, ale jest łatwiej. A dla kogoś, kto skrajnie unikał wszelkich kontaktów, to ogromny krok.
Anonimowy głos
Nowy wymiar przyjaźni
Wielu pisarzy podkreśla, jak bardzo zaskoczyło ich odkrycie, że pisanie oznacza nowe grono znajomych.
Tu chyba największe zaskoczenie; po pierwsze, pisanie nie jest procesem samotnicznym. Czy inaczej: nie pisze się w próżni. Dyskusje o własnych tekstach i tekstach współkursantów/kursantek to podstawa pisarskiego rozwoju. I nagle okazuje się, że bardzo wiele łączy mnie z ludźmi z zupełnie innych baniek, środowisk, w różnym wieku, piszących różne gatunki.
Ewa Spirydowicz, tłumaczka literatury, Warszawa, grupa Aranduka
Nie ilość, lecz jakość
Wielu z nas weryfikuje kryteria zawierania znajomości i przyjaźni. Mając mniej czasu na życie towarzyskie, doceniamy wartościowe relacje, a rezygnujemy z tych, które nie wnoszą nic do naszego życia.
Dzięki pisaniu zyskałam większy wgląd w siebie, w swoje potrzeby, granice i w tej chwili stawiam na jakość, nie ilość, i spędzam czas tylko z ludźmi, z którymi wzajemnie ładujemy sobie akumulatory. Dzięki pisaniu poznałam ludzi inteligentnych, pragmatycznych, elokwentnych, wrażliwych, z poczuciem humoru. Ci, którzy piszą – z nimi można konie kraść, bo piszący zwyczajnie znają życie, wiedzą, jak cierpieć i wiedzą, jak się cieszyć. Robią to z całych sił.
Basia Sęk, współwłaścicielka Bloku Pisarskiego, pisarka
Jak pisanie zmienia życie – dlaczego wciąż to robię?
Odpowiedź jest najprostsza z możliwych – piszemy, bo to kochamy. A gdyby tak rozłożyć słowo „kocham” na atomy?
- Pisanie daje poczucie spełnienia i satysfakcji
- Pisanie jest piękne
- Pisanie to nieodłączna częścią naszej tożsamości
- Cenimy twórczą rewolucję w naszym życiu
- Jesteśmy uzależnieni od pisania
- Czujemy się bezpiecznie w kreowanych przez nas światach i historiach
- Kochamy naszych bohaterów
- Pisarstwo to antidotum na szarość codzienności
- Pisanie to wyzwanie intelektualne
Bardzo dziękuję pisarzom i pisarkom za podzielenie się ze mną przemyśleniami. Wynika z nich, że pisarstwo to nie zawód ani hobby. Pisarstwo to nowe oczy i uszy. To nowa odsłona naszej duszy i intelektu. To odkrycie, że drzemią w nas pokłady kreatywności, determinacji i cierpliwości, o jakie nigdy siebie nie posądzaliśmy. To nowa jakość nas samych oraz bliższych i dalszych relacji. Czy warto więc odpowiedzieć na wezwanie talentu, odważyć się na zmiany i wyruszyć w pisarską podróż? Warto. To najwspanialsza przygoda życia.
Ukończyła studia ekonomiczne na kierunku handel zagraniczny, jednak szybko zrozumiała, że słupki w Excelu nie dadzą jej spełnienia, dlatego po urodzeniu dzieci bez żalu pożegnała korporację. Władając biegle językiem niemieckim, zajęła się udzielaniem lekcji i tłumaczeniami. Docieranie do głów uczniów okazało się niezwykle satysfakcjonujące, a tłumaczenia rozbudziły tęsknotę za pisaniem – za zabawą słowami i językiem.
Podarowany przez męża na czterdzieste urodziny voucher na kurs pisarski wywrócił jej świat do góry nogami. Sprawił, że stała się pisarką i copywriterką, specjalistką SEO.
W Bloku Pisarskim zajmuje się tworzeniem contentu na stronę internetową oraz blog.
Następny wpis
Żeby język odpowiadał treści i na odwrót - wywiad z Aleksandrą Tarnowską
Może Ci się spodobać
Od dedlajnu do debiutu
Jeśli zapytamy copywritera, tłumaczkę, redaktora czy marketera, dlaczego odnajduje satysfakcję akurat w tej profesji, zapewne wśród odpowiedzi przewiną się frazy: „kreatywność”, „zamiłowanie do pracy z tekstami”, „przyjemność z zabawy językiem”, …
Krok w nieznane, krok ku marzeniu
Pisanie to Twoja pasja i miłość. Wspaniale jest się zaszyć z komputerem między rzędami ukochanych książek. W domowym zaciszu tworzysz, pracujesz nad warsztatem, zgłębiasz poradniki kreatywnego pisania. Wreszcie dojrzewa pragnienie …
Studia czy kursy? Kręte drogi do kariery pisarza
„Z wykształcenia jestem pisarzem/pisarką” – czy nie brzmi to dumnie? W ostatnich latach coraz więcej uczelni wyższych oferuje programy studiów o wdzięcznych nazwach, takich jak: twórcze pisanie, kreatywne pisanie, sztuka …
1 komentarz