Zacznij nowy rozdział – o kursie Adept Pióra
- Wysłane przez Nina Bylicka-Karczewska
- Data 16 kwietnia 2023
- Komentarze 0 komentarz
Pytacie nas wielokrotnie o to, na czym polega kurs pisarski. Nie jesteście pewni, czy Adept Pióra jest dla Was, sądzicie, że posiadacie wyższe kompetencje niż podstawowa wiedza.
Adept Pióra to nasz najważniejszy kurs, który jest wejściem do społeczności Bloku Pisarskiego.
Poniżej przygotowałyśmy FAQ: listę najczęściej zadawanych pytań. Tym razem swoje wątpliwości w wywiadzie z Niną Bylicką-Karczewską rozwiewa Ewa. 😊
Zapraszamy do lektury wpisu!
Ewa: Nazwa kursu Adept Pióra nic mi nie mówi, czy mogłabyś to wytłumaczyć?
Nina: Poziomy naszych kursów nazywamy kolejnymi poziomami wtajemniczeń. Adept Pióra to wtajemniczenie pierwsze, ale niekoniecznie oznacza to coś najprostszego. Chodzi o pewien fundament zarówno wiedzy pisarskiej jak i próg wejścia w świat Bloku Pisarskiego. Rekomendujemy przejście kursu Adept Pióra wszystkim, którzy chcą rozpocząć z nami przygodę pisarską. Pozwoli to zyskać narzędzia analityczne i interpretacyjne, a to umożliwi efektywną pracę nad literackim wymiarem swoich tekstów.
Ewa: Dla kogo ten kurs jest przeznaczony?
Nina: Dla wszystkich, którzy jeszcze nie zaczęli pisać, marzą o tym, choć nie wiedzą, jak zacząć. Dla wszystkich, którzy już piszą, ale pragną podszkolić warsztat, poznać ludzi, którzy mają tę samą pasję. Dla wszystkich, którzy kiedyś pisali do szuflady i pragną powrócić do tej czynności, sprawdzić czy z pisaniem jest jak z jazdą na rowerze.
Ewa: Co wyróżnia ten kurs od innych oferowanych na rynku?
Nina: Przede wszystkim to kurs o charakterze interaktywnym i praktycznym, gdzie uczestnicy pozostają w stałym kontakcie z prowadzącą i mają szansę uzyskać od niej fachową recenzję swoich tekstów, zadać pytania na czacie lub twarzą w twarz podczas wideokonferencji. Uczestnicy mogą poddać ocenie sporo tekstu, dlatego że będą pracować w najbardziej kameralnych grupach, dostępnych na rynku.
Ewa: Jak długo trwa kurs?
Nina: Kurs trwa cztery tygodnie.
Ewa: Jak wygląda praca podczas kursu?
Nina: Kurs złożony jest z czterech modułów tematycznych – po jednym na każdy tydzień, to wyznacza nam rytm systematycznej pracy. Połykamy wiedzę stopniowo, co nie jest przytłaczające. Do każdego modułu przynależą cztery zagadnienia warsztatowe – cztery lekcje. Od poniedziałku do czwartku przyswajamy i omawiamy wspólnie teorię, od piątku do niedzieli pracujemy nad praktycznym zastosowaniem nowej wiedzy, czyli nad tekstami uczestniczek i uczestników. W każdy poniedziałek na platformie pojawia się nowy e-book do pobrania z pełnym modułem i oznaczeniem lekcji (można przyswajać wiedzę w swoim tempie, a jednak systematycznie, wedle wyznaczonych przez nas kolejnych tematów) i hipotezą do dyskusji. Uczestnicy mają za zadanie zapoznać się z treścią modułu. Prowadząca zadaje pytania, poddaje tematy do dyskusji, która toczy się pod wątkiem modułu. Uczestnicy otrzymują również co tydzień do wykonania ćwiczenie pisarskie (jedno z trzech do wyboru) nawiązujące do modułu. Czas na oddanie pracy – do końca tygodnia. Prowadząca dokonuje pisemnej recenzji ćwiczenia. Jest to część indywidualnej pracy pomiędzy uczestniczką/uczestnikiem a prowadzącą.
Dodatkowo w ciągu całego kursu każdy ma możliwość opublikowania dwóch tekstów o dowolnej tematyce do oceny prowadzącej i wszystkich kursantów z klasy. To część pracy z grupą, podczas której uczestniczki i uczestnicy uczą się konstruktywnie opiniować teksty literackie.
Wszyscy mają dostęp do ogólnego forum, gdzie mogą prowadzić swobodne rozmowy.
Ewa: Gdzie się odbywa kurs?
Nina: To kurs online, organizowany na platformie e-learningowej Classroom, przystosowanej pod potrzeby naszych kursantek i kursantów. Poza umówionymi spotkaniami na Google Meet, każdy może pracować z nami w swoim tempie, w czasie, który jest dla każdego dogodny. Dla niektórych to są poranki, dla niektórych późne wieczory. Zależy to od trybu życia, ale często również od strefy czasowej, w której przebywają uczestniczki, uczestnicy, gdyż pisać z nami można z każdego miejsca na świecie.
Ewa: Chwileczkę, myślałam, że rozmawiamy tylko o czymś w rodzaju czatu online, a rzeczywiście gdzieś wspomniałaś już o jakichś spotkaniach.
Nina: Najczęściej rzeczywiście rozmawiamy na forum, na czacie pod wykładami, ale raz w tygodniu spotykamy się również na wideokonferencjach, które organizuję na platformie Google Meet. Pierwsze spotkanie ma charakter organizacyjny. Mamy okazję zobaczyć swoje twarze i przyporządkować je do imion, dzięki czemu łatwiej później się rozmawia na forum. Oczywiście jeśli ktoś pragnie zachować anonimowość, to nie zmuszamy to włączania kamery 😊 Kolejne spotkania na Google Meet nie są obowiązkowe, umawiamy termin dogodny dla większości i te spotkania mają charakter bardziej towarzyski, ale zapewniają też możliwość dopytania o kwestie związane z modułem danego tygodnia, wątpliwościami warsztatowymi czy motywacyjnymi.
Ewa: Nie znam platformy Google Classroom i Google Meet. A jeśli będę miała problem z poruszaniem się po nich?
Nina: Na pierwszym spotkaniu organizacyjnym, oprócz poznania się, uczestnicy mają okazję zapoznać się z wykorzystywanymi przez nas narzędziami. Prowadząca pokazuje wszystkie najważniejsze elementy, funkcjonalności i sposób poruszania się po platformie. Oprócz tego w udostępnionych materiałach znajdziesz instrukcję do Classroom.
Ewa: Czy mogę korzystać z Classroom na telefonie?
Nina: Tak, jak najbardziej. Można pobrać aplikację Classroom na telefon, dzięki temu będziesz otrzymywać powiadomienia o każdym nowym wpisie i aktywności uczestniczek, uczestników i prowadzącej.
Ewa: Co muszę przygotować na kurs?
Nina: Nie trzeba nic przygotowywać, oprócz pozytywnego nastawienia oraz czasu na spokojne zapoznawanie się treściami, uczestnictwo w dyskusjach i, co najważniejsze, na pisanie.
Jeśli ktoś ma ochotę przygotować wcześniej teksty do publikacji, to będzie mógł szybko zaprezentować je grupie. Im wcześniej dojdzie do publikacji, tym większa będzie szansa na wyczerpujące komentarze i wnikliwą opinię.
Ewa: A jeśli boję się tej opinii?
Nina: Już na pierwszym spotkaniu prowadząca przedstawia podstawowe zasady netykiety i oceny zwrotnej, a także dostarcza narzędzia do analizy i interpretacji tekstu. Czuwa nad tym, aby wymiana opinii między uczestnikami odbywała się w duchu porozumienia bez przemocy.
Owszem, zdarza się, że w ocenach zawarte są często informacje krytyczne, aspekty, których jako autorka, możesz sama nie zauważać, ale właśnie tego warto oczekiwać od grupy – feedbacku od potencjalnych czytelników. Pamiętaj również o tym, że wszystkie osoby w grupie są w tej samej sytuacji, również cechuje je wrażliwość twórcza. Nie robią tego, co im samym przysporzyłoby przykrości, bo są sami narażeni na uwagi.
Ewa: Jakiego rodzaju informacje otrzymam w opinii pisemnej od prowadzącej?
Nina: Otrzymasz informacje dotyczące: ogólnego odbioru przedstawionego tekstu, jego poprawności pod względem językowym i spójności pod względem fabularnym i narracyjnym, potencjału gatunkowego, mocnych stronach stylu, problemach warsztatowych, aspektach wymagających szczególnej uwagi lub poprawy. Otrzymasz również wskazówki co do rozwoju tekstu i jego potencjału.
Ewa: A jeśli oddam ćwiczenie ostatniego dnia o północy, to kiedy dostanę ocenę pisemną?
Nina: Otrzymasz ocenę w ciągu kilku dni. W zależności od aktywności pozostałych uczestniczek, uczestników. Jeśli wszyscy oddadzą prace ostatniego dnia tygodnia, dostanę do oceny wszystkie teksty w jednym czasie, co oznacza wydłużony czas oczekiwania na ocenę zwrotną.
Ewa: Ile napiszę podczas kursu?
Nina: Jeśli rzetelnie podejdziesz do zadań, to masz okazję napisać cztery ćwiczenia (każde do 5 000 znaków ze spacjami); mogą to być opowiadania, miniatury, zamknięte formy lub fragmenty. Dodatkowo możesz przygotować publikację dwóch tekstów (każdy do 18 000 znaków ze spacjami), które zaprezentujesz prowadzącej i uczestnikom. Łącznie daje to 56 000 znaków ze spacjami ocenionego tekstu.
Ewa: Czego się dowiem podczas kursu?
Nina: Zdobędziesz informację o czynnikach motywujących i zniechęcających do pisania; będziemy się zastanawiać, jaki cel przyświeca Twojej pasji, spróbujemy odkryć Twoją osobowość twórczą, co pozwoli Ci odkryć właściwości Twojego stylu i preferencje gatunkowe; będziemy poszukiwać pisarskich inspiracji i metod na odkrywanie ciekawych pomysłów we własnym otoczeniu i przetwarzanie ich na teksty literackie. Poznasz podstawowe zagadnienia fabularne i w końcu zasady konstruktywnej krytyki tekstów literackich (także swoich). Na końcu także efektywne metody pracy nad tekstem.
Dokładny program kursu znajdziesz w opisie kursu w naszym sklepie. Możesz również pobrać prolog do kursu, który stanowi wstęp do wszystkich wykładów. Dzięki temu przekonasz się, jak wizualnie prezentują się nasze materiały.
Ewa: Jak ta wiedza wpłynie na moje teksty?
Nina: Dzięki tej wiedzy powinnaś wiedzieć, do czego dążysz w zakresie pisania, jakie są Twoje cele i jaki im nadajesz priorytet. Powinnaś odkryć swoje pisarskie mocne strony i zdobyć narzędzia, aby te aspekty rozwijać.
Ewa: Czy nie to samo wyczytam z podręczników pisarskich?
Nina: Niezupełnie. Podręczniki dadzą Ci pewne porady, często związane z rytuałami pisarskimi. Niejednokrotnie są to pozycje anglojęzyczne, których np. porady językowe nie znajdują zastosowania w języku polskim. Podręczniki przekazują zasady, schematy oraz rozwiązania stricte teoretyczne, które są słuszne, ale wiele osób nie wie, jak je skutecznie zastosować. Dlatego na kursie mają okazję porozmawiać o tym z prowadzącą oraz pracować w sposób praktyczny na własnych tekstach.
Ewa: Kto prowadzi kurs i jakie ma doświadczenie literackie?
Basia: Kurs Adept pióra, prowadzę ja. Nina Bylicka-Karczewska. Jestem autorką dwóch powieści obyczajowych, wydanych w tradycyjnym modelu wydawniczym, które zdobyły uznanie i pozytywne recenzje. Współtworzę z Basią Sęk Blok Pisarski, pracując nad doskonaleniem, zarówno początkujących jak i zaawansowanych autorów w ich pisarskim rozwoju. Zawodowo jestem doświadczoną menadżerką, a także coachem (metoda coachwise). Wykorzystuję swoje doświadczenie, aby wspierać i motywować innych w osiąganiu celów.
Ewa: Jak liczna jest grupa?
Nina: Maksymalnie 10 osób w jednej grupie.
Ewa: Jaki jest koszt i w jaki sposób mogę dokonać płatności za kurs?
Basia: 640 zł. Za nasz kurs możesz zapłacić poprzez wygodne płatności on-line, obsługiwane przez Blue Media. Wybierając elektroniczną płatność, masz również możliwość skorzystania z opcji płatności ratalnej. Aby skorzystać z elektronicznej bramki płatności, należy wybrać Kurs Adept Pióra w naszym sklepie, dodać go do koszyka, a następnie przejść do realizacji płatności i wybrać najbardziej dogodną opcję.
Kurs można również kupić jako prezent w formie Vouchera dla bliskiej osoby.
Ewa: Niby drogo… Ale w sumie nie bardzo. Bo sporo w tym jest.
Nina: To nie wszystko. Oprócz tego, kupując kurs, otrzymasz od nas gratis podręcznik edycji teksów literackich, który pomoże Ci przygotować tekst pod kątem poprawnego zapisu. Dołączając do kursu, przystąpisz do naszej społeczności i będziesz mieć możliwość kontynuowania swojej przygody na kolejnych kursach, a nawet spróbować swoich sił w rekrutacji do Cyklu Powieściopisarz. Naszych uczestników zapraszamy również na warsztaty wyjazdowe, gdzie mają okazje poznać osoby z różnych grup.
Ewa: Okej, to jeszcze takie pytanie – czy są jakieś ograniczenia gatunkowe?
Nina: Nie, zapraszamy adeptki i adeptów, którzy po prostu pasjonują się pisaniem bez względu na gatunek. Zapraszamy również osoby, które pragną pisać reportaże czy blogi. Tematy poruszane na kursie oraz ćwiczenia pomagają rozwijać pióro i perspektywę pisarską.
Ewa: Jakie są wymagania techniczne do uczestnictwa w kursie?
Nina: Adres E-mail, przeglądarka, dostęp do mikrofonu, mile widziany dostęp do kamery oraz konto Google.
Ewa: Jak zapiszę się na kurs?
Nina: Możesz wypełnić formularz zgłoszeniowy, prześlemy Ci informację o najbliższym terminie kursu. Możesz również napisać do nas bezpośrednio na adres: kursy@blokpisarski.pl. Jeśli będziesz zdecydowana, zaprosimy Cię do naszego sklepu, gdzie będziesz mogła zapłacić za kurs.
Ewa: A czy mogę poznać jakieś opinie o kursie?
Nina: Jasne, zajrzyj do zakładki „Opinie” na naszej stronie lub sprawdź recenzje na naszym fanpejdżu.
Najbliższy kurs Adept pióra odbędzie się od 11 września do 9 października 2023 r.
Następny wpis
„Ludzie po prostu umierają” – recenzja debiutanckiej powieści Aleksandry Tarnowskiej „Wniebogłos”
Może Ci się spodobać
Od dedlajnu do debiutu
Jeśli zapytamy copywritera, tłumaczkę, redaktora czy marketera, dlaczego odnajduje satysfakcję akurat w tej profesji, zapewne wśród odpowiedzi przewiną się frazy: „kreatywność”, „zamiłowanie do pracy z tekstami”, „przyjemność z zabawy językiem”, …
Krok w nieznane, krok ku marzeniu
Pisanie to Twoja pasja i miłość. Wspaniale jest się zaszyć z komputerem między rzędami ukochanych książek. W domowym zaciszu tworzysz, pracujesz nad warsztatem, zgłębiasz poradniki kreatywnego pisania. Wreszcie dojrzewa pragnienie …
Studia czy kursy? Kręte drogi do kariery pisarza
„Z wykształcenia jestem pisarzem/pisarką” – czy nie brzmi to dumnie? W ostatnich latach coraz więcej uczelni wyższych oferuje programy studiów o wdzięcznych nazwach, takich jak: twórcze pisanie, kreatywne pisanie, sztuka …